Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Samorządy unieważniają przetargi, bo oferenci żądają za dużo. Na odnowiony szpital też trzeba poczekać

Data publikacji: 2018-01-03, Data modyfikacji: 2018-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Z nie lada problemem od pewnego czasu mierzą się samorządy, nie tylko powiatu kartuskiego. Znaczna część ogłaszanych przetargów jest unieważniana z uwagi na zbyt wysokie ceny, które proponują oferenci. Niektórzy samorządowcy są zdania, że zawyżane w postępowaniach przetargowych ceny, to częściowo efekt tego, że do różnych programów unijnych aplikowało się rok, dwa lata temu. I wtedy szacowało się koszty danej inwestycji. Jednak dopiero w roku 2017 środki zostały przyznane i szturmem ogłaszano przetargi. Jak mówi Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, ceny sprzed dwóch lat często są nieadekwatne do dzisiejszych. - Poza tym tak ogromny wysyp przetargów pozwolił firmom wybrać co lepsze kąski i na ten rok zaplanować ich realizację. Nie chcą więcej, bo nie potrzebują więcej - dodaje włodarz Żukowa. Tymczasem w trudnej sytuacji jest gmina Somonino, gdzie już trzeci przetarg na budowę ul. Kasztelańskiej zostaje unieważniony. - Choć to dla nas inwestycja priorytetowa i zdaję sobie sprawę, od ilu lat mieszkańcy na tę drogę czekają, to naszej gminy nie stać, żeby budować ją za kwotę o 100 procent wyższą od tej zabezpieczonej w budżecie - mówi Marian Kryszewski, wójt Somonina. Z kolei właściciele firm uważają, że gminy planują zbyt niskie kwoty na inwestycje. - Firmy stosują marże, które pozwalają im nie tylko przetrwać, ale i myśleć o rozwoju przedsiębiorstwa - mówi Henryk Pietras, prezes firmy Dromos w Kartuzach. - Dotąd w naszej gospodarce kartą przetargową była tzw. tania siła robocza. Dziś nasz pracownik chce zarabiać na podobnym poziomie jak jego kolega po fachu w innym kraju. Zdaniem szefa Dromosu gminy muszą zacząć realnie szacować koszty wykonania inwestycji.

Pełna treść wiadomości na: kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/samorzady-uniewazniaja-przetargi-bo-oferenci-zadaja-za-duzo,4363737,artgal,t,id,tm.html?kategoria=1
kartuzy.naszemiasto.pl, Źródło artykułu: kartuzy.naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kartuski - powiat w środkowej części województwa pomorskiego z siedzibą w Kartuzach. W skład powiatu wchodzą gminy: Chmielno, Kartuzy, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno i Żukowo, zajmując powierzchnię 1121 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Rezerwat Jar, Kaszubski Park Krajobrazowy czy Ogród Botaniczny w Gołubiu. Do atrakcji turystycznych zaliczyć należy: punkty widokowe (Ławka Asesora nad brzegiem jeziora Karczemnego w Kartuzach, Góra Sobótka, Góra Jastrzębia w Ostrzycach, Szczelina Lechicka z widokiem na jeziora kaszubskie i  Wieżyca), szlaki turystyczne (Szlak Kartuski i czerwony Szlak Kaszubski), Bunkier Ptasia Wola, Elektrownię Wodną w Rutkach oraz Komnatę Solną w Gołubie. Turystów przyciągają także: Centrum Sportów Zimowych w Koszałkowie, Pole Golfowe w Tokarach, Kaszubski Park Miniatur, Zoo – egzotyczne Kaszuby, ale także zabytki architektury - Dwór Rodziny Wybickichw Sikorzynie oraz Sanktuarium Maryjne w Sianowie i Kościół Klasztorny w Żukowie.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze rolnictwie i przemyśle, ale znaczny wpływ na rozwój gospodarki w tym powiecie ma również turystyka i działalność usługowa.

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola