Belka
Wtorek, 18 Grudnia 2018   imieniny: Laura, Bogusław, Gracjan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przejazd pociągiem specjalnym Gdańsk Kokoszki - Kartuzy (13.05.2018)

 
Z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej SA i „Gazety Wyborczej Trójmiasto” 13 maja 2018 r. odbył się przejazd pociągiem specjalnym na trasie Gdańsk Kokoszki – Kartuzy, zorganizowany w ramach samorządowej inicjatywy na rzecz reaktywacji przewozów pasażerskich na liniach kolejowych nr 234 i 229, której patronuje marszałek województwa Mieczysław Struk. Zwieńczeniem przejazdu było podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz oraz linii 234 na odcinku Stara Piła – Gdańsk Kokoszki do wpięcia w linię nr 248 (w okolicach przystanku Gdańsk Kiełpinek). Jego sygnatariuszami zostali m.in.: marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, poseł Stanisław Lamczyk, prezes PKM SA Grzegorz Mocarski, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców Zbigniew Jarecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei Kokoszkowskiej Krzysztof Nowotarski oraz ks. Piotr Wugaris, kapelan kolejarzy i nauczyciel klasy kolejowej w ZSZiO w Żukowie. W wydarzeniu tym wzięli udział samorządowcy z miast i gmin leżących wzdłuż tej trasy, parlamentarzyści, lokalni aktywiści oraz miłośnicy kolei i przedstawiciele mediów. Partnerami wydarzenia byli: PKP SKM w Trójmieście, Miasto Kartuzy oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej, przy życzliwym wsparciu Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni. Polecamy Wam nasz film z tego wydarzenia, o którym więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem: facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna

 


PKMsa2015
 
Data pliku video: 2018-05-21, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kartuski - powiat w środkowej części województwa pomorskiego z siedzibą w Kartuzach. W skład powiatu wchodzą gminy: Chmielno, Kartuzy, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno i Żukowo, zajmując powierzchnię 1121 km kw.

Atrakcje przyrodnicze stanowią: Rezerwat Jar, Kaszubski Park Krajobrazowy czy Ogród Botaniczny w Gołubiu. Do atrakcji turystycznych zaliczyć należy: punkty widokowe (Ławka Asesora nad brzegiem jeziora Karczemnego w Kartuzach, Góra Sobótka, Góra Jastrzębia w Ostrzycach, Szczelina Lechicka z widokiem na jeziora kaszubskie i  Wieżyca), szlaki turystyczne (Szlak Kartuski i czerwony Szlak Kaszubski), Bunkier Ptasia Wola, Elektrownię Wodną w Rutkach oraz Komnatę Solną w Gołubie. Turystów przyciągają także: Centrum Sportów Zimowych w Koszałkowie, Pole Golfowe w Tokarach, Kaszubski Park Miniatur, Zoo – egzotyczne Kaszuby, ale także zabytki architektury - Dwór Rodziny Wybickichw Sikorzynie oraz Sanktuarium Maryjne w Sianowie i Kościół Klasztorny w Żukowie.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze rolnictwie i przemyśle, ale znaczny wpływ na rozwój gospodarki w tym powiecie ma również turystyka i działalność usługowa.

Przez powiat przebiega droga krajowa nr 20.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola